تبلیغات
gorganet گرگان نت GORGAN

آیا فایلی که پاک میکنید واقعا برای همیشه پاک میشود و قابل بازیافت نیست ؟

وقتی که فایلی را پاک می کنید اون فایل واقعآ از بین نمی رود و همچنان قابل بازیافت است . وقتی فایلی را دلیت میکنید فایل هیچ جا نرفته، فقط نوعش تغییر کرده. به این صورت که شما دیگر آن را نمی بینید و ویندوز جای دیگری اون رو به فرم دیگه ای ذخیره میکنه و  هر موقع لازم داشت روی آن فایل های پاک شده اطلاعات جدیدی را ثبت می کنه در نتیجه مثل فضای خالی با آن رفتار می کنه و شما می بینید که فایل ها «غیب» شدند.

یعنی اگر فایلی دلیت شد با نرم افزارهای خاصی قابل بازگشت است مگر آنکه با روش های خاصی مثل روش معرفی شده در این پست از بین برود ، پس اگر فایل مهمی دارید ریسک نکنید و با راست کلیک و دلیت کردن و یا حتی با شیفت دلیت کردن اون رو از دسترس خارج نکنید  به نوعی میشه گفت بعد از اینکه با رایت کلیک کردن روی سطل آشغال روی Empty Recycle Bin کلیک می کنید سطل آشغال هم خالی می شود. یعنی ویندوز هر چی قبلآ آنجا بود را از این نقطه به بعد نادیده می گیرد و اینجا است که فایل شما عملآ پاک می شود (اما همچنان قابل بازگردانی است).
برنامه Eraser را دانلود و نصب کنید. ( لینک دوم )
بعد از نصب برنامه بر روی فایلی که می خواهید برای همیشه از کامپیوتر شما پاک شود کلیک راست کرده و Erase را انتخاب کنید و پنجره باز شده را تایید کنید و مطمئن باشید که فایل برای همیشه از کامپیوتر شما پاک شده

http://dc313.4shared.com/img/3bapRq-d/s3/0.8096830749941152/2365.JPG

یا اینکه بعد از باز کردن برنامه صفحه ای مثل صفحه زیر می بینید:

http://dc224.4shared.com/img/1IKzA1Gp/s3/0.7509167162574915/23659.JPG

حالا فقط کافی است هر فایلی را که می خواهید پاک کنید را بکشید و در صفحه برنامه Eraser رها کنید، فایل بلافاصله حذف می شود.

در قسمت performances می توانید الگوریتمی که فایل توسط آن حذف می شود را انتخاب کنید. الگوریتم های مختلفی پشتیبانی می شوند، مطمئن ترین روش Gutmann هست.

قابلیت جالب این برنامه این است که با تیک زدن گزینه …Replace erased files with the following می توانید یک فایل الکی را قبل از پاک کردن فایل مورد نظر با آن فایل جایگزین کرده تا اگر فایل به نوعی بازگردانده شد فایل واقعی نه، بلکه فایل الکی که شما جایگزین کرده بودید بازیافت شود.